søndag, januar 19, 2025
 



Her flyr "Måken" for siste gang



FLYTUR «Måken» er et kunstverk i naturbetong fra 1969. FOTO: STATSBYGG

Kunstverket «Måken» av Pablo Picasso er løftet over byggeplassen og inn i sitt nye hjem i A-blokken i det nye regjeringskvartalet.
I fire år har den 30 kvadratmeter store betongtavlen med Pablo Picassos «Måken» stått midlertidig i en temperert kasse på innsiden av byggegjerdet i Regjeringskvartalet. Nå har «Måken» fløyet for siste gang.

 
En stor kran løftet nylig kunstverket ut av kassen, over byggeplassen og inn i det kommende resepsjonsområdet i den nye A-blokken.
 
– Det ble en luftig flytur, og det var jo spennende å se den henge der høyt over byggeplassen. Vi har imidlertid vektlagt å være på den sikre siden under flyttingen og har hatt gode sikkerhetsmarginer, så jeg var trygg på at det var en sikker siste reise, forteller Statsbyggs prosjektdirektør Jard Bringedal.

Stor kunst
 
Picassos «Måken» var tidligere en del av Y-blokken. Da Y-blokken ble revet i 2020, ble betongtavlen med kunstverket skåret ut og tatt vare på. Betongtavlen er 5 x 6 meter og veier 10 tonn.
 
– Det er tyngde på kunsten i regjeringskvartalet, påpeker Bringedal.
 
«Måken» stod innendørs i resepsjonen i Y-bokken og vil også stå i resepsjonen i A-blokken. Publikum og besøkende vil kunne gå inn å se verket i det fremtidige regjeringskvartalet.
 
– Ettersom «Måken» tidligere sto innendørs og også skal stå innendørs fremover, ble den oppbevart i en temperert kasse som mellomlagring. Vi ønsket ikke at betongen skulle bli påvirket av temperatursvingninger når den ikke var vant til det.
 
«Fiskerne» som også er et kunstverk i betong av Picasso, ble flyttet i vinter.
 
– Nå er vi glade for at både «Måken» og «Fiskerne» er på plass i den nye A-blokken. Det har vært givende og utforende teknisk arbeid, forteller Bringedal.
 
A-blokken
 
A-blokken er et nybygg på 17.300 kvadratmeter over 11 etasjer. Byggestart var sommeren 2022, og det skal stå ferdig i 2025.
 
Sammen med G-blokken (1906) og H-blokken (1958) vil A-blokken (2025) være tre distinkte bygninger med front mot Akersgata. A-blokken er beskåret for å gi siktlinjer inn i parken, gode sol- og vindforhold, samt en særegen profil.
 
En av regjeringskvartalets to hovedinnganger vi ligge i A-blokken, tilknyttet et flott og høyreist atrium. Det er planlagt at Nærings- og fiskeridepartementet og Klima- og miljødepartementet skal holde hus i A-blokken.

Byggetrinn 1
 
Byggingen av A-blokken er en del av byggetrinn 1 av nytt regjeringskvartal. I byggetrinn 1 er også bygging av D-blokken, kjeller, Ring 1 og perimetersikring, samt rehabilitering av H-blokken og opparbeidelse av plasser og byrom.
 
Byggetrinn 1 er det største byggetrinnet av opprinnelige tre planlagte trinn og utgjør 101.000 kvadratmeter med nybygg og rehabilitering. Kostnadsrammen er 24 milliarder kroner (prisindeksjustert, juli-2024-kroner). Kjøp av eiendom er også inkludert i den summen. Senking og ombygging av Ring 1-tunnelen er en del av byggetrinn 1, men er et eget prosjekt med egen kostnadsramme i regi av Statens vegvesen.




Måkeflytting.jpg

Nytt fengsel på Ilseng

Statsbygg har valgt entreprenør for å bygge nytt høysikkerhetsfengsel på Ilseng. Det er gjennomført et forprosjekt som nå skal kvalitetssikres.

... les mer
Grønt lys til byggetrinn 2 i regjeringskvartalet

Stortinget har sagt ja til «Byggetrinn 2, del 1» av det nye regjeringskvartalet. Det betyr blant anna at Statsbygg nå kan starte bygginga av ... les mer



Ny rapport: Slik blir 2025

Nå kan du dykke ned i vår nye rapport, "Slik blir 2025", som gir deg en omfattende oversikt over bygg- og anleggsmarkedet det kommende året. ... les mer

Statsbygg lyser ut Troll-kontrakt

Den nye forskningsstasjonen i Antarktis vil bli et av Norges mest unike byggeprosjekter det neste tiåret. Nå starter Statsbygg arbeidet med å finne ... les mer



Ny prosjektdirektør på Livsvitenskapsbygget

Sven Wertebach er tilsatt som ny prosjektdirektør i Statsbyggs megaprosjekt i Oslo. Han tiltrer stillingen 1. desember.

... les mer
Lysere tider for entreprenørmarkedet?

Veidekke anslår vekst i det skandinaviske entreprenørmarkedet på én prosent i 2025 og sju prosent i 2026. Veksten kommer etter nedgang estimert til ... les mer


Her flyr "Måken" for siste gang

Kunstverket «Måken» av Pablo Picasso er løftet over byggeplassen og inn i sitt nye hjem i A-blokken i det nye regjeringskvartalet.
I fire år ... les mer

Veidekke: Nytt boligoppdrag i Sandnes

Veidekke har fått i oppdrag av K2 Bolig og Bane NOR Eiendom å oppføre første trinn på boligprosjektet Skeiane stasjon i Stavanger. Kontrakten ... les mer


Opna moderne bygg på historisk grunn

Namnet har nesten 1000 år gamle røter i Trondheim, men innanfor dørene kan NTNU og Studentskipnaden no tilby undervisning og trening i topp moderne ... les mer

Link og Multiconsult vinner byutviklingsprosjekt i Tromsø

Åsgårdmarka Eiendom AS skal utvikle et nytt boligområde på Tromsøyas vestside. LINK Arkitektur og Multiconsult Norge har vunnet oppdraget med ... les mer


Storstilt åpning av nytt nasjonalteater og skole i Kautokeino

Det samiske nasjonalteatret Beaivváš er nå samlet under samme tak som Samisk videregående skole og reindriftsskole i Kautokeino. Den nye storstuen ... les mer

Bygger ferdig milliardprosjekt i Bjørvika

Oslo S Utvikling (OSU) har gitt Veidekke oppdraget med å bygge ferdig Mariakvartalet i Bjørvika med 246 miljøsertifiserte leiligheter. Kontrakten ... les mer





Statsbygg har funne botemiddelet for krykkja
Nå blir det ny skole på Stiklestad

Veidekke: Milliardavtale med Nordr i Oslo
Kongelig grunnstein på Vikingtidsmuseet

Kranselag på Statsbyggs største bygg
Første spadetak på grensen

Statsbygg sparer staten 2,4 mrd i kontorleie
Veidekke: Bygger Mediebyen i Stavanger

Første byggekontrakt inngått i NTNU campussamling
Landskap for lekende voksne vinner Statsbyggpris

Kunstpuslespillet til det nye regjeringskvartal...
Bustader der du kan feste røter vinn Statsbyggpris

Statsbygg-prosjekter brukte 128 millioner mindr...
Bygginga av nytt kontrollsenter startar til som...

Nå er Picassos "Fiskerne" en del av A-blokken
Klar for videre faser i NTNU Campussamling

Veidekke bygger kontorbygg i Haugesund
Statsbygg opnar gateutstilling med cowboy-fotog...

 
 
 
 

 Fylketbygges.no, Vikebuktvegen 17, 6392 Vikebukt
Org.nr. NO 898072622 MVA, Tlf.: 466 13 489
E-postadresse: frisvoll@gmail.com
Ansvarlig redaktør: Odd Einar Frisvoll
 
 
(C) Fylket bygges