fredag, februar 27, 2026
 



Byggetrinn 1 er ferdigstilt



 

Ferdigstilt Første byggetrinn i regjeringskvartalet er ferdigstilt 2 milliarder kroner under kostnadsrammen vedtatt av Stortinget. FOTO RASMUS HJORTSHØJ

Kontraktsarbeidene i byggetrinn 1 av nytt regjeringskvartal er avsluttet. Trinnet er ferdigstilt innen avtalt tid og kvalitet, med en forventet sluttkostnad over 2 milliarder kroner lavere enn kostnadsrammen.
 

De fysiske arbeidene med byggetrinn 1 ble påbegynt i 2021. Kostnadsrammen satt av Stortinget er 24,7 mrd. kr.
 
 

Samspill
 
– Vi er meget fornøyde med å levere et resultat som er over 2 milliarder kroner lavere enn budsjett. Det gode økonomiske resultatet kommer som følge av en vellykket prosjektgjennomføring i samspill med entreprenørene og av et godt samarbeid med alle involverte parter. Utrolig mange dyktige folk fra både privat og statlig sektor har bidratt med all sin kunnskap, kompetanse og iver, sier prosjektdirektør Jard Bringedal i Statsbygg.
 
– Tid har vært en viktig faktor i prosjektet. Fremdriftsstyring har vært synonymt med kostnadsstyring, og vi har hatt veldig gode rutiner for kostnad-, fremdrift- og usikkerhetsstyring, forklarer Bringedal.

Det største
 
Byggetrinn 1 er det største av tre planlagte byggetrinn og utgjør 101.000 kvadratmeter med nybygg og rehabilitering. I trinnet ligger blant bygging av kjeller, A-blokken og D-blokken, rehabilitering av Høyblokken, opparbeidelse av byrom og mye mer (se egen boks).
 
– Prosjektet går nå inn i en prøvetid med retting av eventuelle feil og mangler. Møbler skal skrus sammen og settes ut. Vi snakker om 15.800 enheter med ulike møbeltyper, sier Bringedal.
 
– Selv om det fortsatt vil pågå arbeid med de kommende byggetrinnene, blir området i og rundet Regjeringskvartalet mye mer åpent. Det blir en stor forandring for byens folk og brukere. Gående og syklister får bedrende forhold.
 
Innflytting
 
Ved påsketider neste år vil 2200 ansatte fra seks departementer og Statsministerens kontor flytte inn i nye lokaler.

– De flytter inn i et kvartal, der byggene er bundet sammen og skal fungere som ett bygg, påpeker Bringedal.
 
Regjeringskvartalet skal ivareta sikkerheten for sentrale oppgaver for demokratiet og for Norge i fred og kriser. Det er helt spesielle sikkerhetskrav knyttet til prosjektet, og over 60% av de totale kostnadene er sikkerhetsrelaterte. Sikkerhet er viktig i en stadig vanskeligere geopolitisk verden.
 
Uvanlig
 
– Det er svært sjelden, verden over, at det bygges et nytt regjeringskvartal. Vanligvis er det enkeltstående bygg. Her er det planlagt og bygget som et sammenhengende bygningskompleks, som et regjeringskvartal. Det gir store fordeler for departementsfellesskapet med tanke på fleksibilitet, tilpasninger, effektivitet og samhandling, sier prosjektdirektøren.
 
Alle byggene i de første byggetrinnene er planlagt med  fellesfunksjoner i 2. etasje og nedover, og med tilpassede lokaler for departementene i 3. etasje og oppover.
 
– Jeg ønsker også å påpeke at kunsten fra KORO løfter kvaliteten og opplevelsen av byggene og uteområdene, sier Bringedal.
 
Prosjekt nytt regjeringskvartal er delt i tre byggetrinn. Byggeprosjektets trinn 1 avsluttes nå. Byggetrinn 2, del I med blant annet C-blokken, hadde oppstart i 2025 og har en kostnadsramme på 8,6 mrd. Siste del av byggetrinn 2 (G-blokken) og byggetrinn 3 skal i 2026 prosjekteres og har ikke vært til godkjenning i Stortinget ennå.


 




Regjeringskvartalet.jpg

Nå bygges det nasjonale minnestedet etter 22. juli

Arbeidet med det nasjonale minnestedet etter terrorangrepene 22. juli 2011 er nå offisielt i gang. Tirsdag 24. februar inviterer Digitaliserings- ... les mer

Statsbygg søker tomt for Nationaltheatret

Før den historiske hovedbygningen i Oslo sentrum kan rehabiliteres, trenger Nationaltheatret et nytt sted for permanente biscener med tilhørende ... les mer



Veidekke: Nytt byggeoppdrag på Nye Aker sykehus

Veidekke har i dag skrevet kontrakt med Helse Sør-Øst RHF om å oppføre et teknisk bygg ved Nye Aker sykehus i Oslo. Oppdraget er en ... les mer

Rekordinteresse for vårt Summer internship - Statsbygg

Aldri før har Statsbygg fått så mange søkere – hele 2094 studenter ønsker å tilbringe sommeren hos oss.

... les mer


Oppstart for det nye nasjonale minnestedet etter 22. juli

Byggingen av det nye minnestedet etter 22. juli i regjeringskvartalet settes nå i gang. KORO (Kunst i offentlige rom) og Statsbygg har sammen ... les mer

Byggetrinn 1 er ferdigstilt

Kontraktsarbeidene i byggetrinn 1 av nytt regjeringskvartal er avsluttet. Trinnet er ferdigstilt innen avtalt tid og kvalitet, med en forventet ... les mer


Kontrollsenteret for regjeringskvartalet ferdigstilt

Statsbygg har ferdigstilt "Eksternt kontrollsenter" for post- og varer for det nye regjeringskvartalet. Senteret ligger sør for Oslo, på Mastemyr i ... les mer

Mykje læring i avlyst innovasjonsprosjekt

Ein umogen marknad og høgare pris enn venta gjer at Statsbygg avlyser konkurransen om å byggje Noregs første 3D-printa hus. Samstundes har ... les mer


Leverandørmøte om Eidsvoll ungdomsenhet

Statsbygg inviterer aktuelle totalentreprenører til leverandørmøte onsdag 19. november 2025 kl. 13:00 i våre lokaler i Byporten.

... les mer
Veidekke bygger siste trinn for Nordr på Helsfyr

Veidekke skal bygge også det tredje og siste byggetrinnet med 172 leiligheter i boligprosjektet Grønvollkvartalet på Helsfyr i Oslo. Kontrakten med ... les mer


Veidekke: Bygger fileteringsanlegg ved Gardermoen

Oslo Airport City har inngått avtale med Veidekke Logistikkbygg om å bygge et miljøsertifisert fiskefileteringsanlegg som skal leies ut til ... les mer

Statsbygg rehabiliterer Norges idrettshøgskole

AF Gruppen er tildelt en samspillsentreprise av Statsbygg for vedlikehold og rehabilitering av Norges idrettshøgskole ved Sognsvann i Oslo. ... les mer





Wesselkvartalet i Asker vinner Statens arkitekt...
Milepæl for Norsk havteknologisenter

Planlegger 10 km lang skybruddstunnel
Slik skal Statsbygg flytte vikingskipene

Veidekke: Etablerer rammeverk for bærekraftkobl...
Grunnsteinsnedleggelse på campus Haugesund

Veidekke: Storkontrakt på NTNU for Statsbygg
Markedsundersøkelsen for Nationaltheatret er klar

Veidekke: Bygger svanemerkede boliger i Stockho...
Dette blir Statsbyggs Troll-team i Antarktis

God måloppnåelse og rekordhøyt aktivitetsnivå i...
Godt år for bærekraft i Statsbygg

Byggmarkedet nærmer seg vendepunktet
Dette blir Norges første 3D-printede bygg

Opning som let seg høyre i Mo i Rana
Store utslippskutt i Statsbygg

Nytt rådhus ved Holmestrand stasjon
Fasaden på D-blokken er ferdig

 
 
 
 
 
 
 
 

 Fylketbygges.no, Vikebuktvegen 17, 6392 Vikebukt
Org.nr. NO 898072622 MVA, Tlf.: 466 13 489
E-postadresse: frisvoll@gmail.com
Ansvarlig redaktør: Odd Einar Frisvoll
 
 
(C) Fylket bygges