mandag, juni 05, 2023
 



Storslagen kunst i A-blokken



VINNER Verket "AAkhA" av kunstneren Outi Pieski.

Når A-blokken i det nye regjeringskvartalet står ferdig i 2025 vil du bli møtt av noe helt spesielt i inngangspartiet: Et 50 meter høyt kunstverk, som spiller på samiske håndverkstradisjoner.

– Storslagent, unikt og nysgjerrighetsskapende, sier prosjektdirektør Jard Bringedal i Statsbygg om det spektakulære kunstverket.
 
Det er Kunst i offentlig rom (KORO) som har kåret kunstneren Outi Pieski og hennes verk AAkhA til vinner av kunstkonkurransen i det store pyramiderommet ved hovedinngangen til A-blokken.
 
Kunstverket er et portrett av en kvinne i halvprofil, som bærer et samisk hodeplagg og en stav med mønstre hentet fra samiske treskjærings- og ornamenttradisjoner. På hånden har hun tradisjonelle ringer utført i messing.
 
I samisk tradisjon viser AAhkA til Moder Jord som juridisk person. De mange hellige fjellene i Sápmi kalles Aahka (sørsamisk) og Áhkká (nordsamisk), som oversettes til eldre kvinne, bestemor og verge.
 
– Det er et flott vinnerprosjekt der kunstverket spiller på lag med arkitekturen og forsterker opplevelsen av rommet, sier Jard Bringedal.
 
Freses inn i trespiler
 
A-blokkens pyramiderom er på fagspråket det som heter et tetraeder. Foruten gulvet er det tre triangulære sideflater; to av dem er av glass og ett av tre. Treveggen smales gradvis oppover fra den er 33 meter bred i bunn til den når spissen på 50 meters høyde. Totalt er veggen over 700 kvm.
 
Treveggen er planlagt i norsk bjørk og består av strukturer av trespiler. Kunstverket vil bli frest inn og malt på spilene. På grunn av trespilene og kunstverkets utforming vil AAkhA oppleves ulikt avhengig av betrakterens posisjon i rommet eller plassering utenfor bygningen.

I alt åtte kunstnere fra inn- og utland ble invitert av KORO til å levere skisseforslag til pyramiderommet. I sin innstilling framhever juryen hvordan Outi Pieski utfordrer tradisjonell kjønnsrepresentasjon og samisk tilstedeværelse i denne typen bygg:
 
«Verket er dypt forankret i et samisk verdenssyn og ulike håndverkstradisjoner på tvers av Sápmi. Plasseringen ved inngangspartiet til regjeringskvartalet vil være et kraftig symbol på en tilstedeværelse av mennesker, kunnskap og kultur som strekker seg tusenvis av år tilbake og som er en viktig og levende del av Norge i dag».
 
Under bygging
 
A-blokken er under byggingen i det nye regjeringskvartalet. For tiden jobbes det med å bygge kjeller. Fra februar er det forventet at byggingen over bakken starter opp.
 
Statsbygg er byggherre for det nye regjeringskvartalet. Rådgivere er Team Urbis med Nordic – Office of Architecture som arkitekter. Hent er entreprenør for A-blokken, mens KORO er ansvarlig for kunstprosjekter i det nye regjeringskvartalet.
 
Outi Pieski (1973) er en samisk kunstner som bor og arbeider i Helsinki og i Utsjoki på finsk side av Sápmi.




aBlokkenKunst.jpg

Trondheimskunstnar skal prege Norsk havteknologisenter

Den trønderske kunstnaren Håvard Homstvedt er invitert til å utvikle eit omfattande kunstforslag til det som skal bli eit av verdas mest avanserte ... les mer

Spaden i jorda for det nye 22. juli-senteret

Kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) tok i dag det første spadetaket for det nye, permanente 22. juli-senteret i Regjeringskvartalet.

... les mer


Norconsult prosjekterte Årets skolebygg

Torsdag ble det klart at det var Stangaland skole i Karmøy kommune som vant den gjeve prisen Årets skolebygg 2023. Norconsult har hatt ... les mer

Veidekke: Venter nedgang i det skandinaviske entreprenørmarkedet

Veidekke spår reversering av fjorårets vekst i det skandinaviske entreprenørmarkedet. Lavere etterspørsel som følge av økte renter og inflasjon ... les mer



Kunstig intelligens på tak og fasader

I et nytt utviklingsprosjekt har Statsbygg testet om inspeksjoner av tak og fasader kan effektiviseres med droner, bildegjenkjenning og kunstig ... les mer

Norconsult inviterer til Bærekraftsuken 2023

Norconsult arrangerer Bærekraftsuken 2023 fra 24. april til 28. april. Over 60 webinarer skal gjennomføres med temaer innen sosial, miljømessig og ... les mer


Gode resultat for Statsbygg i 2022

I 2022 forvalta Statsbygg eit samla areal på 2,84 mill. kvadratmeter, og investerte heile 1,2 mrd. koner i vedlikehald av dei. Samstundes opna ... les mer

Statsbygg bygger flomtunnel og sjøvannsenergiforsyning for Vikingtidsmuseet

Statsbygg har inngått avtale med AF gruppen om en innovativ og bærekraftig løsning for det nye Vikingtidsmuseet. Avtalen er en samspillsavtale med ... les mer


Statsbygg lanseres innovasjonssamarbeidet ByggBOKS

Statsbyggs nye finansieringskonsept skal bidra til rask og målrettet innovasjon sammen med byggebransjen. Den første ByggBOKS-konkurransen skal ... les mer

Åpnet Europas største ombrukssentral

Statsbygg har vært sentral i utviklingen av Ombygg. Med åpningen av den 4500 kvm store sirkulære ressurssentralen på Økern i Oslo øker potensialet ... les mer


17 meter lange rørsjakter heises på plass i Livsvitenskapsbygget

Sikrere, mer effektivt og mer klimavennlig: Aldri før har prefabrikkerte modulsjakter blitt brukt i et så stort omfang som på Livsvitenskapsbygget ... les mer

Norconsults Cathrine Kirkøen-Bere kåret til en av Norges fremste tech-kvinner

Cathrine Kirkøen-Bere (32) er på Topp 50-listen over de fremste kvinnene i Norge innen teknologi. Det var 8. mars, på den internasjonale ... les mer





Statsbygg mottok 18 varsler i 2022
Bygg Arena Arendal utfordrer på klima, arbeidsl...

Block Berge endrer navn til Veidekke Prefab
Statsbygg planlegger salg av Victoria terrasse

Veidekke: Vil kjøpe entreprenør i Østfold
Staten sparer milliardar i kontorleige

362 millionar kroner til utbygging av breiband ...
Enighet om Hovedbygningen ved NTNU

La ned grunnsteinen for Blått bygg
Ny undersøking av Statsbygg sitt omdømme

Storslagen kunst i A-blokken
Snart frist for storkontrakt for Norsk havtekno...

Ny utgåve av Åpent Rom
Ocean Space Centre får nytt navn

Klart for bygging av det nye Vikingtidsmuseet
Statsbygg kjøper bustadprosjekt på Svalbard

Skifer og stein får nytt liv i Nydalen
Statsbyggs prosjekter videreføres

 
 
 
 

 Fylketbygges.no, Vikebuktvegen 17, 6392 Vikebukt
Org.nr. NO 898072622 MVA, Tlf.: 466 13 489
E-postadresse: frisvoll@gmail.com
Ansvarlig redaktør: Odd Einar Frisvoll
 
 
(C) Fylket bygges
Slot Gacor Gampang Menang